První potíže se u studentů objevily hned 18. září, kdy začala platit přísnější opatření kvůli rouškám ve školách.
„Zkolabovala tři děvčata ze sekundy, která jsou opravdu křehká. Nevěnovala jsem tomu takovou pozornost, ale uplynulý pátek se vše zopakovalo. Ke dvěma dívkám musela přijet sanitka, křísili jsme je ve třídě,“ popsala ředitelka školy Jana Štenglová. Na situaci v domažlickém gymnáziu upozornil Deník.
Informaci o výjezdu potvrdila i mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová. „Měli jsme nahlášené dva kolapsy. Pacientky jsme odvezli na dětské oddělení domažlické nemocnice na pozorování,“ přiblížila.
Ředitelka se poté obrátila na Romana Prymulu a hlavní hygieničku ČR Jarmilu Rážovou a dotazovala se, zda je možné používat namísto roušek pouze ochranné štíty. „Ty jsou rozhodně pohodlnější. A například pro jazykáře je učit v roušce velmi nepraktické,“ řekla Štenglová.
Ačkoli nechce vědomě překračovat vyhlášená opatření, současný stav je podle jejího názoru neudržitelný. „My roušky opravdu nosíme pořád. Ovšem nejenom v Domažlicích, ale i jinde se ve školách běžně děje, že učitel přijde do třídy a řekne žákům, aby si ústenky sundali,“ doplnila ředitelka.
Ta se zároveň podepsala pod otevřený dopis adresovaný Romanu Prymulovi a Robertu Plagovi. Spoluiniciátorem dokumentu je Tomáš Javorský, který na gymnáziu učí biologii. K němu se přidalo 28 ze 40 kmenových zaměstnanců.
„Nejdříve jsme si mysleli, že roušky nebudou problém. Ale opravdu se v tom špatně pracuje. Je to nekomfortní a možná i ohrožující zdraví. Tristní je ale především to, že existuje semafor, který se vlastně nepoužívá. Situace se nevyhodnocuje podle regionů, ale plošně, což mi přijde jako zbytečná komplikace,“ zdůraznil.
Pravidla by měla vycházet právě z koronavirového semaforu. „Pokud bych si ovšem měla vybrat, zda školu zavřít, nebo ne a přitom nosit roušky, rozhodně jsem pro druhou možnost,“ podtrhla Štenglová.
Ministři školství a zdravotnictví však dnes na tiskové konferenci sdělili, že chystají další opatření především pro střední školy na omezenou dobu 14 dní. Podrobnosti sdělí ve středu.
Právě Domažlicko patřilo na jaře k nejpostiženějším okresům v zemi. Koronavirus zasáhl také gymnázium, kde onemocnělo více než deset pedagogů. Většina z nich měla lehký průběh onemocnění, a tak vzdělávali studenty online.
Naopak teď je na Domažlicku počet nakažených ve srovnání s jinými oblastmi nízký. Podle dostupných údajů z krajské hygienické stanice se 28. září jednalo o 44 lidí.
Vedoucí krajského odboru školství Jaroslava Havlíčková konstatovala, že žádný podobný případ zdravotních problémů u středoškoláků neevidují. Resort školství sice podněty jako zmíněný otevřený dopis obdrželo, ale dostává i reakce kvitující zavedená pravidla.
Resort zdravotnictví se do uzávěrky novin nevyjádřil.